BAFTA TV Craft Awards Nominations 2021

Small Axe, The Crown, I May Destroy You and Normal People lead the nominations for this year's British Academy Television Craft Awards.


This year's British Academy Television Craft Awards will take place on Monday 24th May and for the first time, will be hosted by Gbemisola Ikumelo and it will be streamed live on BAFTA's Facebook and YouTube channels.


Then on Sunday 6th June the TV Awards return to a studio-based production and broadcast as-live on BBC One and will be hosted by Richard Ayoade, who hosted for the first time in 2020.


Both ceremonies will be socially-distanced studio records with a small number of Awards presenters either joining the hosts in the studio or via video call. Further details about the formats of both ceremonies will be announced in due course.


The 2021 BAFTA TV Craft nominations in full are... (BAFTA TV nominations here)


Emerging Talent: Fiction


Georgi Banks-Davies, Director, I Hate Suzie, Sky Atlantic

Harry Tulley, Dubbing Mixer, Anthony, BBC One

Stephen S. Thompson, Writer, Sitting in Limbo, BBC One

William Stefan Smith, Director, On the Edge: BBW, Channel 4



Emerging Talent: Factual


Ashley Francis-Roy, Shooting Producer/Director, Damilola: The Boy Next Door & The Real Eastenders, Channel 4

Jessica Kelly, Director, The School that Chain Boys, BBC Two

Kandise Abiola, Producer, Terms & Conditions: A UK Drill Story, YouTube

Marian Mohamed, Director, Defending Digga D, BBC Three



Costume Design


Rosa Dias, Sex Education, Netflix

Jacqueline Durran, Small Axe, BBC One

James Keast, Belgravia, ITV

Amy Roberts, The Crown, Netflix



Director: Factual


Xavier Alford, Locked in: Breaking the Silence (Storyville), BBC Four

James Bluemel, Once Upon a Time in Iraq, BBC Two

Teresa Griffiths, Lee Miller – A Life on the Front Line , BBC Two

Deeyah Khan, America’s War on Abortion (Exposure), ITV



Director: Fiction


Lenny Abrahamson, Normal People, BBC Three

Benjamin Caron, The Crown (Episode 3), Netflix

Michaela Coel, Sam Miller, I May Destroy You, BBC One

Steve McQueen, Small Axe, BBC One



Director: Multi Camera


Bridget Caldwell, The Royal British Legion Festival of Remembrance, BBC One

Ken Burton, Rugby League Challenge Cup Final, BBC Sport/BBC One

Marcus Viner, ENO’s Drive & Live: La Bohème, Sky Arts

Nikki Parsons, Strictly Come Dancing, BBC One



Editing: Factual


Adam Finch, Putin: A Russian Spy Story, Channel 4

Anna Price, Once Upon a Time in Iraq (Episode 3), BBC Two

Claire Guillon, Lee Miller – A Life on the Front Line, BBC Two

Will Grayburn, Once Upon a Time in Iraq (Episode 2), BBC Two



Editing: Fiction


Chris Dickens, Steve McQueen, Small Axe, BBC One

Editing Team I May Destroy You, BBC One

Nathan Nugent Normal People (Episode 5), BBC Three

Pia Di Ciaula Quiz, ITV



Entertainment Craft Team


Andrew Milligan, Mark Busk-Cowley, Gurdip Mahal, Rob Ashard, Claudine Taylor, Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway, ITV

David Bishop, Andy Payne, Lucy Foster, Last Night of the Proms, BBC One

David Bishop, Darren Lovell, David Newton, Richard Sillitto, Andy Tapley, Catherine Land, Strictly Come Dancing, BBC One

Mark Busk-Cowley, Roy Callow, Steve Kruger, Andy Milligan, James Tinsley, Mathieu Weekes, I’m A Celebrity…Get Me Out of Here!, ITV



Make Up & Hair Design


Bethany Swan, I May Destroy You, BBC One

Cate Hall, The Crown, Netflix

Jojo Williams, Small Axe, BBC One

Louise Coles, Sarah Nuth, Lorraine Glynn, Erin Ayanian, The Great, Starzplay



Original Music


Cristobal Tapia De Veer, The Third Day (Episode 3), Sky Atlantic

H. Scott Salinas, Baghdad Central, Channel 4

Harry Escott, Roadkill, BBC One

Martin Phipps, The Crown, Netflix



Photography & Lighting: Factual


Johnny Shipley, Drone Camera Team, John Livesey, The Great Mountain Sheep Gather, BBC Four

Richard Kirby, Sue Gibson, Max Kölbl, Robert Hollingworth, Tiny World, Apple TV+

Tim Cragg, Fear City: New York vs The Mafia, Netflix

Will Edwards, Michael O'Halloran, Marina Abramović Takes Over TV, Sky Arts



Photography & Lighting: Fiction


Ed Rutherford, Little Birds, Sky Atlantic

Rob Hardy, Devs, BBC Two

Shabier Kirchner Small Axe, BBC One

Suzie Lavelle, Normal People, BBC Three



Production Design


Helen Scott, Small Axe, BBC One

Joel Collins, His Dark Materials, BBC One

Matt Gant, Megan Bosaw, Gangs of London, Sky Atlantic

Samantha Harley, Alexandra Slade, Sex Education, Netflix



Scripted Casting


Gary Davy, Small Axe, BBC One

Kate Rhodes James, Baghdad Central, Channel 4

Lauren Evans, Sex Education, Netflix

Shaheen Baig, The Third Day, Sky Atlantic



Sound: Factual


Kate Hopkins, Tim Owens, Graham Wild, Paul Ackerman, Tom Mercer, Earth at Night in Colour, Apple TV+

Nick Fry Steve Speed, James Evans, Hugh Dwan, Formula 1: Drive to Survive, Netflix

Richard Kondal, Alex Outhwaite, Adrian Sandu, Hitsville: The Making of Motown, Sky Documentaries

Sound Team, Springwatch 2020, BBC Two



Sound: Fiction


Jon Thomas, Gareth Bull, James Ridgway, Dillon Bennett, Eilam Hoffman, His Dark Materials (Episode 7), BBC One

Niall O'Sullivan, Steve Fanagan, Niall Brady, Normal People, BBC Three

Paul Cotterell, James Harrison, Ronald Bailey, Small Axe, BBC One

Sound Team, The Crown, Netflix



Special, Visual & Graphic Effects


Ben Turner, Reece Ewing, Chris Reynolds, Asa Shoul, Framestore, Untold Studios, The Crown, Netflix

Michael Illingworth, Oliver Milburn, Danny Hargreaves, Oliver Ogneux, Laura Usaite, Pedrom Dadgostar, War of the Worlds, FOX

Milk Visual Effects, DNEG TV, Freefolk, Goodbye Kansas Studios, Greg Fisher, Dave Houghton, Cursed, Netflix

Russell Dodgson, James Whitlam, Jean-Clement Soret, Robert Harrington, Dan May, Brian Fisher, His Dark Materials, BBC One



Titles & Graphic Identity


Matt Curtis, Devs, BBC Two

Nic Benns, Miki Kato, Fear City: New York vs The Mafia, Netflix

Peter Anderson Studio, Dracula, BBC One

Peter Anderson Studio, Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse, Sky One



Writer: Comedy


Charlie Brooker, Charlie Brooker’s Antiviral Wipe, BBC Two

Daisy May Cooper, Charlie Cooper This Country, BBC Three

Sophie Willan, Alma’s Not Normal, BBC Two

Writing Team, Ghosts, BBC One



Writer: Drama


Alastair Siddons, Steve McQueen, Small Axe, BBC One

Lucy Kirkwood, Adult Material, Channel 4

Lucy Prebble, I Hate Suzie, Sky Atlantic

Michael Coel, I May Destroy You, BBC One



The 2021 British Academy Television Craft Awards will take place on Monday 24th May and will be streamed live online